Zapalenie mózgu, gardła, płuc i jelit

Zapalenie mózgu u psa

Choroba ta bardzo rzadko dotyka psy.

Oznaki

Utrata chęci do jedzenia i wesołości, opuszczona głowa na dół, oczy zaczerwione, również i język bardziej zaczerwieniony niż w stanie normalnym; pies, albo biega zataczając się lun też leży spokojnie na swym legowisku, jęczy i skomli. Głowa gorąca, przy tym zatwardzenie, czasami wymioty; w końcu po 2-3 dniach pies wpada w rodzaj szaleństwa, przy czym często kąsa otaczające do przedmioty; wkrótce zdycha.

Przyczyny

Zewnętrzne obrażenia głowy lun też zbyt mocne ciśnienie szyi obręczą, tak iż krew nagromadzi się w mózgu. Leżenie pod lub w pobliżu ciepłych kaloryferów może być przyczyną tej choroby. Często napasa ona psy otyłe, a bardzo rzadko chude.

Leczenie

Rzadko kiedy bywa pomyślne; polega zaś na upuszczeniu krwi i pozostawieniu chorego psa w chłodnym miejscu i ciągłym okładaniu głowy lodem, śniegiem lub też w przypadku ich braku, polewaniu jej zimną wodą.

Zapalenie gardła u psa

Oznaki

Pies przestaje jeść, mało pije lub też wcale nie może przełknąć, mocno się ślini, podczas szczekania ma głos bardzo ochrypły, krztusi się, jak gdyby się dławił i w końcu wymiotuje; oczy ma zapalone, jest słaby, smutny, niemal ciągle leży. Okolica krtani nabrzmiewa a za jej dotknięciem jest bardzo bolesna; trzyma głowę prosto i sztywno, oddycha często, czasami z otwartą mordą.

Jeżeli zapalenie się wzmaga i dochodzi do wysokiego stopnia, pies pada na uduszenie w przeciągu jednego lub dwóch dni.

Leczenie

Pasa należy umieścić w ciepłym i suchym miejscu; okolice krtani nacierać trzy lub cztery razy maścią złożoną z równych części olejku terpentynowego i oliwy; wewnątrz na przeczyszczenie, jeżeli pies niże połykać to podawać mu pół do jednej łyżeczki gorzkiej soli; prócz tego częste mycie z olejem, wodą i mydłem. Podawać pokarmy płynne jak mleko czy owsiana zupa.

Zapalenie płuc

Choroba ta napada nagle i zwykle po zaziębieniu.

Oznaki

Pies siedzi niemal ciągle na zadzie i rzadko się kładzie; oddech – główne oznaki tej choroby – jest nader przyśpieszony i trudny; często pokaszluje. Prócz tego zauważyć można oznaki gorączki zapalnej; zmniejszony lub żaden apetyt, ociężałość, smętność itp.

Leczenie

Rzadko bywa pomyślne, ponieważ zwykle choroba zbyt późno daje się zdiagnozować. Psa należy trzymać w ciepłym miejscu i podawać mu do zjedzenia co 3-4 godziny następujący proszek wymieszany z mlekiem:

Weź:

– soli amoniackiej – od 5 do 10 gramów

– saletry – 20 gramów

– soli gorzkiej – pół łyżeczki

Zamieszaj.

Następnie po dwóch stronach ścianki piersiowej, w objętości spodka od filiżanki, mocno nacieraj następującą maścią:

Weź:

– emetyku – pół łyżeczki

– proszku hiszpańskiego – pół łyżeczki

– tłuszczy wieprzowego – 2 łyżeczki

Zamieszaj.

Aby pies nie oblizał tej maści po nałożeniu, obwiąż nasmarowane części bandażem. Zrób to tak, aby uniknąć zbyt dużego nacisku na piersi.

Gdy gwałtowność tej przypadłości się zmniejszy to wróci chęć do jedzenia, wtedy można wewnętrznie zastosować następujące lekarstwo:

Weź:

– siarki złotej amoniakalnej – od 2 do 3 gramów

– lukrecji – od 20 do 30 gramów

Zmieszaj i dawaj dziennie 2-3 razy z małą ilością mleka.

Można podawać pokarmy płynne jak mleko, klejek owsiany i czasami nieco gotowanej cielęciny.

Jeżeli zapalenie płuc trwało jakiś czas przed podjętym opisanym wyżej leczeniem, wówczas choroba mogła przejść w wodną puchlinę lub ropnie; w którym to razie wszelkie środki są daremne.

Zapalenie psich jelit

Choroba ta napada nagle.

Pies jest smutny, słaby, szuka miejsca chłodnego, jest niespokojny, ma wielkie pragnienie, żadnej chęci do jedzenia, oczy są zaczerwienione, brzuch gorący i obrzękły, czasami napada krztuszenie  a nawet często i wymioty następują; rzadko ma miejsce biegunka, natomiast często zatwardzenie.

Przyczyny

Najczęściej zaziębienie lub zatrucie.

Leczenie

Niebezpieczeństwo jest tutaj wielkie a pomyślny skutek leczenia rzadki. Podawać wewnętrznie co 2-3 godziny po 1-2 łyżeczek oliwy; przy zatwardzeniu częste enemy. Pod brzuchem naciera się co 3-4 godziny smarowidłem złożonym z 1 łyżeczki rozczynu amonu i 3 łyżeczek oliwy. Pies trzyma się w miejscu bardzo ciepłym, brzuch obwija się mu wełnianą szmatką. Jeżeli wymiotuje, podawać mu 2-3 razy po 5-15 kropli kleju owsianego. W razie biegunki można również dawać rzeczy klej zamiast enem.

Pokarm można podawać jak w przypadku zapalenia płuc. Wszelki zaś pokarm słony i korzenny jest szkodliwy.