Krwawy mocz, reumatyzm i dychawica u psa

Krwawy mocz

Oznaki

Mocz mniej lub więcej zmieszany z krwią, oprócz tego także i inne przypadłości, według przyczyn tej choroby: wielka czułość w okolicy nerek, chód zataczający lub sztywny, częste oglądane się na brzuch, zmniejszony apetyt itp. Jeżeli choroba trwa długo, pies mocno chudnie i zdycha.

Przyczyny

Są bardzo różne a mianowicie: uderzenie w okolicę nerek, kamienie nerkowe i pęcherzowe, użycie niektórych substancji ostrych, zapalenie nerek lub pęcherza, pękanie małych naczyń krwionośnych itp.

Często mocz z krwią ginie po kilku dniach samo z siebie, w przeciwnym razie jest ono trudne do uleczenia jak np. gdy się z nim połączą kamienie nerkowe lub pęcherzowe.

Leczenie

Jeżeli przyczyną są mechaniczne obrażenia to należy robić zimne okłady w okolicy lędźwi. Na przeczyszczenie podawać od pół do jednej łyżeczki soli glauberskiej z odrobiną wody. Jeżeli przypuszcza się, że przyczyną są ostre substancje, podawać wewnętrznie co 2-3 godziny po łyżce oleju. Jeżeli zaś choroba pochodzi z przyczyny nieznanej lub też z osłabienia, dawać co 4-5 godzin od 5 do 15 kropli alunu i tyle też proszku Chiny z wodą. Podawać pokarm klejowaty i niedrażniący.

Psi reumatyzm

Jest to jedna z tych chorób, której psy najczęściej ulegają.

Oznaki

Choroba ta jest miejscowa albo ogólna; napada najczęściej tylko zewnętrzne części ciała, a mianowicie nogi i powstaje nagle; części nią dotknięte mniej lub więcej ruch utrudniają; chód jest sztywny, każde poruszanie chorym członkiem, a szczególnie idąc np. po schodach, sprawia ból aż do skomlenia; to ma także miejsce gdy się członek chory naciska lub przygina. Jeżeli reumatyzm jest bardzo mocny, wtedy łączą się z nim oznaki gorączki.

Leczenie

Psa należy umieścić w ciepłym miejscu, legowisko powinno być miękkie; wewnętrznie daje się co 3-4 godziny 1-2 łyżeczek stołowych oleju. Części chore nacierać 4-5 razy dziennie spirytusem kamforowym.

Jeżeli w 3-4 nie polepszy się , wtedy podawać należy następujący proszek 3 razy na dzień po łyżeczce  z odrobiną letniego mleka lub z kleikiem owsianym:

Weź:

– emetyku – 6 gramów

– soli –pół łyżeczki

– proszku nasienia kopru włoskiego – 1 gram

– lukrecji

Zmieszaj.

Jeżeli reumatyzm tak jest uporczliwy, że żadne środki nie pomagają, wtedy na miejscu chorym można zrobić opatrunek i trzymać go przez 3-4 tygodnie.

Dychawica

Zwyczajnie choroba ta napada tylko psy bardzo opasłe, stare i nie mające dostatecznego ruchu.

Oznaki

Częsty i suchy kaszel połączony czasami z wyrzucaniem spienionej flegmy. W tym stanie pies może żyć rok i dłużej bez widocznego uszkodzenia ogólnego stanu zdrowia; w końcu przecież gdy choroba za pomocą stosownych środków nie minie, przyłącza się gorączka, przy czym pies szybko do szkieletu chudnie lub też powstaje wodna puchlina, a skutkiem jej następuje śmierć.

Leczenie

Dychawicę nie zawsze można wyleczyć, a szansa powodzenia zmniejsza się wraz z upływem czasu. Co pewny okres czasu np. 2-3 tygodnie dawać na przeczyszczenie lub wymioty 1-2 gramów emetyki z 10 gramami ipekakuany z wodą. Zwierze powinno być codziennie nieco w ruchu; trzymane w miejscu zdrowym to jest: ani zbyt wilgotnym, ani chłodnym, ani wreszcie zbyt ciepłym; pokarm częsty ale w niewielkich ilościach. Jeżeli zwierze mocno schudło, a prócz tego uwydatniają się opuchnięte nogi i podbrzusze, wtedy wyleczenie jest bardzo utrudnione.