Biegunka, zatwardzenie i otrucia
Oznaki
Odchody rzadkie i często oddawane
Przyczyny
Zaziębienie, przepełnienie pokarmem, szczególnie bardzo tłustym; tą chorobę najczęściej przynosi spożycie niektórych zepsutych substancji.
Leczenie
Trzymać zwierzę w miejscu ciepłym; zmienić pokarm; dawać lekki rosół, zupy klejowate, nieco gotowanego mięsa. Jeżeli biegunka w ciągu kilku dni nie minie, potrzeba uzyć lekarstwa gdyż inaczej mogłoby nastąpić zapalenie jelit, a potem śmierć. W razie więc potrzeby dawać następujące lekarstwa co trzy lub cztery godziny.
Weź korzenia rabarbarowego 6 gramów i tyle też kredy lub magnezu, pięć do dziesięciu gramów proszku kory wierzbowej z małą ilością kleju owsianego lub naparzonego rumianku, albo też brzozowego kwiatu. Zmieszaj i daj na raz.
Pies bardzo często cierpi na zatwardzenie; które powstaje z wielu znanych lub też nieznanych przyczyn; a mianowicie u psów mało ruchu mających.
Oznaki
Częste usiłowanie do wydania odchodów; przy czym jęczy i skowyczy, jest niespokojny, biega tu i ówdzie, trze zadem o ziemię itp. Jeżeli zatwardzenie trwa długo, przy tym jest zupełne, może wtedy zamienić się w zapalenie jelit i stać się śmiertelne.
Leczenie
W rzadszych przypadkach włożyć w otwór odbytowy czopek z mydła białego posmarowany olejem lub też dawać ciągle enemy z oleju, mydła, soli kuchennej i wody. Jeżeli to nie pomaga dać na przeczyszczenie 1-2 łyżeczki soli glauberskiej z odrobiną wody lub też co 2-3 godziny 2-3 łyżek stołowych oleju z tranem.
Otrucie
Pies bywa czasami otruty przypadkiem lub przez złość; często wyrzuca spożytą truciznę w części lub zupełnie przez wymioty i tym sposobem ocala się od śmierci.
Oznaki
Jeżeli został otruty przez chlorek wtedy dostaje mocnych wymiotów, w końcu z krwią zmieszanych i biegunki; oddech ma mocno cuchnący; a wkrótce następuje śmierć wśród konwulsji. Czasami uratować go tu mogą śpieszne napojenie białkiem z jaj, mlekiem lub wodą z mlekiem.
Po otruciu arszenikiem można zauważyć przypadłości takie jak opisano wyżej. Leczenie jest podobne.
Psy otrute miedzią mocno wymiotują, ale rzadko zdychają. Mogą być także otrute przez ołów – ratunek w tym przypadku jest trudny.