Jak przepowiadają pogodę zwierzęta ssące? Cz. 1

Czy zwierzęta mają rzeczywiście zdolność odczuwania zmian pogody? Na pytanie to odpowie nam nauka jednym krótkim słowem nie i zaliczy wszystkie tego rodzaju przepowiednie do przesądów. Mimo to jednak doświadczeni ludzie potrafią z zachowania się zwierząt wysnuwać pewne wnioski i podobnie jak reumatyk po darciu w nogach, oni po locie ptaków, po zachowaniu się zwierząt i owadów poznają, że pogoda się odmieni.

Zwierzęta w rzeczywistości zmian pogody nie przeczuwają, ale najmniejszej kwestii nie ulega, że przed burzą, deszczem, lub w czasie deszczu przed pogodą, pewne zwierzęta zdradzają pewien niepokój i zachowują się inaczej, niż zwykle. Zwierzęta takie są przeważnie owadożercami. Wiadomo dobrze pszczelarzom, jak ogromnie powietrze oddziaływa na owady, jak powietrze napełnione wilgocią utrudnia tym owadom lot, tak, że owady w czasie pogody szybujące wysoko, przy nadchodzącej niepogodzie zmieniają lot swój i zaczynają latać tuż nad ziemią. W ślad za zniżeniem lotu owadów zniża swój lot jaskółka, kret kopie wysokie pagórki, ryby wyskakują z wody itp.

Wobec tego niektóre zwierzęta, chociaż prorokami nie są, pogodę przepowiadać nam mogą i w każdym razie warto zwierzęta te bliżej poznać i warto się przypatrzeć, jak się zwierzęta te wobec zmian pogody zachowują.