Ogólne prawidła chowu psów cz. 7

Trudno zaiste uwierzyć w taką przewidującą potęgę instynktu i dla tego zaznaczymy tylko ten zwyczaj, praktykowany przez niektórych, nie przyznając mu żadnej racjonalnej podstawy. Hodowca postępuje inaczej: zważa on przeważnie na maść i odmiany, które powinny być zgodne z tymi, jakie są u obojga rodziców. Występujące w nich różnice, nie są jeszcze dowodem, przypadkowego dopuszczania innej krwi, ale raczej świadczą o wpływie atawizmu, tak ze strony ojca, jak i matki. Jeżeli hodowla prowadzona jest starannie, to jest oparta na wiarogodnych rodowodach, w takich razach, maść lub odmiany, przypominające jednego z przodków wyróżniającego się wybitnymi zaletami, będą bardzo pożądane. Gdy tej pewności mieć nie można, naówczas tak nacechowane szczenięta, należy usunąć.

wywóz odpadów poremontowych

Ważną tu rolę odgrywa upodobanie do pewnej maści lub odmian, a wreszcie ustanowione przez towarzystwa hodowli psów, prawidła dotyczące maści i odmian. Szczenięta wykraczające pod tym względem przeciwko tym prawidłom, powinny być usunięte.

Gdy po dokonaniu ścisłego wyboru pozostawimy suce dwoje, troje, a najwięcej czworo szczeniąt, naówczas na kilka tygodni, możemy całkowitą nad niemi opiekę powierzyć matce. Ona je troskliwie karmi, oczyszcza językiem, strzeże ich i broni. Pomoc jej okazywana z naszej strony, ogranicza się na dostarczaniu jej obfitego i pożywnego pokarmu, którego ona teraz bardzo potrzebuje; pokarm ten powinien być taki, do jakiego suka była przyzwyczajona, tylko zadawany w większej obfitości, to Jest przynajmniej trzy razy dziennie. Jakość jego, zależy od warunków, w jakich suka była utrzymywaną. Osypka owsiana, zaparzona i okraszona zsiadłym, zbieranym mlekiem, chleb w kostkę p okrajaszona zaparzony i okraszony również mlekiem, kasza, resztki ze stołu, odpadki mięsa i t. p. wszystko to może stanowić dobre pożywienie dla matki karmiącej szczenięta.

wywóz odpadów poremontowych