Inni prorocy pogody ze świata zwierzęcego cz. 2

W doskonałym humorze przy obficie zastawionym stole przepędza żabka zielona czas bardzo przyjemnie i z pewnością gdyby deszczu nie było, nic by jej do szczęścia nie brakowało. Deszcz tylko psuje jej humor niewypowiedzianie. To też gdy się zbliża deszcz, wykrzykuje niespokojnie i wreszcie z obawy, aby jej deszcz nie zmoczył, rzuca się w wodę, do której w czasie pogody nigdy nie zagląda.

Zauważono to niezwykłe zachowanie się żaby i w niewoli wsadzają pana proroka do szerokiego naczynia napełnionego wodą, w którą są wstawione schodki tak, że kilka stopni z wody wygląda. W razie pogody żabka siedzi na stopniach suchych, ale gdy tylko ma być deszcz, jest niespokojna i daje nura w wodę.

Niewola nie unieszczęśliwia jej, oswaja się szybko i w naczyniu takim może żyć i dziesięć lat. Tego, kto ją pielęgnuje, poznaje i chętnie z jego ręki bierze muszki i robaczki. Trzeba jednak pamiętać, że je ona tylko to, co się rusza i na nieżyjącą już muszkę ani się nawet nie popatrzy.

Nie brakuje proroków pogody i wśród ryb.

Bardzo często w piękny słoneczny dzień widzi się, jak ryby z wody wyskakują. Nie czynią one tego dla zaczerpnięcia oddechu, tylko w ten sposób zdobywają sobie pożywienie. Na wodzie i nad wodą zatrzymują się niezliczone ilości owadów i wyskakiwanie z wody ryb podobnie jak niski lot jaskółki oznacza zbliżający się deszcz.