Psy do stróżowania i obrony cz. 15

Bronić się tylko będzie instynktowo, usiłując pochwycić psa za kark, ale temu stanie na przeszkodzie obroża, której kolco boleśnie dadzą się uczuć jego dłoni. Kaganiec posłuży jeszcze i na to, aby psy nie mogły pochwycić zatrutego strychniną mięsa, którym złoczyńca układający napad nic zaniedba je zawczasu poczęstować. Rady te są dla użytku mieszkańców dworów wiejskich, lub samotnie stojących mieszkań dla letników, ogrodników i stajennych. Daleko mniej byłoby kradzieży koni, gdybyśmy więcej posiadali silnych, śmiałych i „ciętych” w obronie, a dobrze ułożonych psów, przy zachowaniu ostrożności, ochraniających zdrowie i życie, nawet złoczyńcy.

Cechy czystej krwi bulldoga, są następne:

Głowa stosunkowo do wzrostu psa duża, bardzo silnie zbudowana; pysk bardzo krótki i szeroki, nos do góry zadarty, ale nigdy nie rozszczepiony.

Czaszka szeroka z wystającymi kośćmi nad oczami.

Uszy wysoko osadzone lecz-z powodu szerokości czaszki, znacznie od siebie oddalone, małe, cienkie końce ich na bok zwisłe, zwykle bywają ucinane.

Szyja krótka, gruba, silna, pokryta luźną skórą, tworzącą fałdy; pierś nadzwyczaj szeroka, okrągła, na przód wydana, łopatki szerokie, żebra zaokrąglone, brzuch nieco podkasały, nigdy nie obwisły.

Grzbiet krótki i silny, za łopatkami nieco wklęsły, ku tyłowi podnosi się nieco do góry.

Ogon nizko osadzony, zwisły, u nasady gruby, potem cieńczejący, często obcięty.

Przednie łapy nadzwyczaj silne, szeroko rozstawione z powodu szerokości piersi. Zadnie nogi nieco od przednich dłuższe, muskularne, stopy nieco na zewnątrz odwrócone.

Chód bulldoga jest powolny, wydaje się nawet ciężkim, nie przeszkadza to jednak psu czynić dalekich skoków i przesadzać z łatwością dość wysokie ogrodzenia.

Sierść gęsta, krótka, delikatna, lśniąca.

Maść płowa, żółta, pręgowana, czasem biała z czarnymi łatami. U płowych i pręgowanych, morda i uszy czarniawe.