Psy domowe i pokojowe cz. 10

Ale prawo przemilcza szkody, jakie kot sprawia w obejściu gospodarskim, w ogrodzie i w sadzie, tępiąc owadożerne ptaszki śpiewające. Tymczasem rattlef nie czyni żadnej szkody, lecz namiętnie tępi szczury, a te które ujdą jego zębów, przerażone klęską swych towarzyszy, wynoszą się gdzieś w bezpieczniejsze strony.

Ta zawziętość rattlerów przeciwko szczurzemu rodowi, dała początek pewnemu, Anglii tylko właściwemu, sportowi. Mianowicie przedsiębiorca urządza obszerną arenę, mającą podobieństwo do ogromnej skrzyni, której boki nie są ustawione pionowo, lecz pochylone nieco do środka i obite blachą cynkową aby się szczur nie mógł o nie pazurami zaczepić. Na około skrzyni jest miejsce dla widzów, żądnych tego rodzaju widowiska.

Rozmaite indywidua należące do najniższych warstw społeczeństwa, znoszą przedsiębiorcy w drucianych klatkach złowione przez siebie żywcem w pułapki szczury, po okrętach, magazynach, składach mąki i tym podobnych miejscach pobytu tych szkodników, za niesłychanie drobną opłatą od tuzina, która jednak w końcu ma wystarczyć na zapłacenie kieliszka wódki w pobliskim szynku.