Prorocy pogody pomiędzy ptakami cz. 1

O wiele więcej proroków pogody znajduje się pomiędzy ptakami, aniżeli pomiędzy zwierzętami ssącymi. Ptaki przebywają prawie ciągle w powietrzu, o wiele też bardziej są zależne od zmian powietrza, a że posiadają bardzo rozwinięte narzędzia oddechowe i specjalną do lotu przysposobioną budowę ciała, łatwo i szybko odczuwają wszelkie zmiany.

Podobnie jak z zachowania zwierząt domowych, można też i z zachowania ptactwa wyciągać pewne wnioski o pogodzie.

Powszechnie uważa się koguta za bardzo dzielnego proroka, chociaż opinia ta, jaką się kogut szczyci, nierzadko bywa przesadzoną. Jeżeli kogut pieje rano wczas i donośnie, można być pewnym pięknej pogody na cały dzień, jeżeli milczy rano jak zaklęty, niema poco i na dwór wyglądać, bo z pewnością deszcz tam pada.

Pieje kogut w południe w czasie pięknej pogody, można się wkrótce spodziewać deszczu. Jeżeli odpowiedzą mu zaraz koguty z sąsiedniego podwórza, deszcz tym pewniejszy.

Jeżeli w czasie deszczu kogut i kury chronią się szybko pod dachy, można się spodziewać, że deszcz nie będzie trwał długo. Kury i kogut wiedzą o tym, a nie chcą zmoknąć. Jeżeli zaniosło się na długi deszcz, kury nie myślą o ochronie swych piórek, tylko nogi wysoko podnosząc, brodzą dalej po polu, bo jeść trzeba.