Jak przepowiadają pogodę zwierzęta ssące? Cz. 6

Łatwiej jest podpatrzeć nietoperza, a przepowiednie tego owadożercy są bardzo prawdziwe. W czasie deszczu i zimna nietoperze nie pokazują się i nie mają poco, bo wtedy i owady siedzą cicho w swych kryjówkach i nie latają. Natomiast w ciepłe wieczory wylatują nietoperze i polują zawzięcie do późnej nocy. Jeżeli zatem nietoperze nie latają, na pewno na drugi dzień będzie deszcz, jeżeli latają długo w noc, na drugi dzień pogoda; jeżeli po jawią się w wieczór w czasie niepogody bodaj na krótko, można się spodziewać, że nastąpi zmiana i że się na drugi dzień wypogodzi.

Kret wprawdzie pędzi swe pustelnicze życie daleko od ciekawego oka ludzkiego, ale kretowiny, które wysypuje na powierzchni ziemi, wskazują gdzie jest i co robi. Owady służące mu za pokarm żyją podobnie jak i on w głębi ziemi. W czasie pogody i ciepła owady te znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi, jeżeli jednak oziębi się albo zaczynają padać deszcze, udają się owady na gwałt w głąb ziemi. Biedny kret musi wtedy dobrze się za nimi nauganiać, niemało nowych korytarzy wygrzebać. Tę skrzętną pracę znać zaraz na powierzchni ziemi, bo powstają liczne coraz to nowe kretowiny. Jeżeli zatem kret grzebie wiele i wysokich kretowin, można się spodziewać długotrwałego deszczu.

Bardzo nie lubi niepogody i burzy wiewiórka. Zwykle wesoła, rozkoszna, hasająca bez troski po drzewach, przed niepogodą traci humor ze szczętem, wydaje właściwe odgłosy świadczące u niej o silnym wzburzeniu i niepokoju i chowa się na gwałt do swego domku.

Jelenie i sarny wydają także w razie niepogody właściwe głosy, które myśliwcy dobrze znają i wiedzą, co te glosy mają znaczyć.