Prorocy pogody pomiędzy ptakami cz. 3

Często też rolnik chcący się dowiedzieć, jaka będzie pogoda, rzuca okiem na dach i przypatruje się gołębiom. Jeżeli wygrzewają się swobodnie i spokojnie w słoneczku, należy się spodziewać pogody, jeżeli siedzą bez humoru, będzie deszcz. Jeżeli gołębie wylatują w pole, a późno do domu powracają, na drugi dzień deszcz pewny, przeczuwając bowiem, że jutro rano wylecieć nie będą mogły, żerują dłużej.

Bocian przed nadchodzącym deszczem bardzo troskliwie okrywa swoje młode w gniazdeczku. Bardzo wiele ptaków przylatuje do nas na wiosnę i na widok tych przybyszów radują się serca nasze, ptaki te bowiem zapowiadają nam wiosnę, dopiero jednak po gromadnym przylocie jaskółek nadzieje nasze zamieniają się w pewność.

Jaskółki polują tylko na owady latające i łowią je w locie. Ponieważ w razie pewnej stałej pogody owady latają wysoko w powietrzu, wznoszą się przy pogodzie i jaskółki w górę, szybując nieraz tak wysoko, że je trudno nawet rozróżnić. Przed deszczem, przed burzą, obniżają jaskółki lot swój za owadami, zataczają nisko koła tuż nad wodą, nieraz tak nisko, że brzuszkiem lub skrzydełkami dotykają prawie wody.