O tych, co noszą domki na swych grzbietach cz. 4

Poszukiwane i za przysmak uchodzące ostrygi jadalne mają muszelki nierówne. W muszelce mniejszej siedzi zwierzątko jak w twierdzy przykryte większą muszlą. Ostrygi żyją zwykle gromadnie i tworzą w morzu całe ławice.

Małż olbrzymi, zwany przytocznią, posiada muszle grube, ułożone jak dachówki na dachu. Muszle te mają 1/2 m. długości, a ważą do 5 cetnarów. Zamykają się z taką siłą, że bez wysiłku mogą przeciąć najgrubszą linę okrętową.

Pomiędzy małżami nie brak i takich, które wydzielają ze siebie niteczki podobnie jak pająki i trzymają się na niteczkach tych skał jak na kotwicy. I tak w przystaniach śródziemnego morza żyje małż, który wydziela ze siebie jedwabiste nici od blado zielonych do oliwnych. W płytszych wodach zbierają te nici, w niczym nieustępujące jedwabiom, przędą ręcznie i używają do wyrobu chustek itp. Z pięciuset gramów takich wyciągniętych świeżo z wody nici można uzyskać 95—100 gramów nici przędzonych. Do przędących małżów należy także lima, która przędzie sobie bardzo foremne gniazdka. Jeden z przyrodników, Oskar Schmidt, opowiada: W maju i czerwcu 1850 r. nie wiedziałem jeszcze nic o tern, że i małże budują sobie domki. Pewnego dnia udało mi się przypadkowo wyłowić z wody bryłę klejącą 12 cm. średnicy, zewnątrz chropowatą, składającą się z samych kamyków i kawałeczków muszli, które, jak to na pierwszy rzut oka można było zauważyć, trzymały się razem dzięki temu, że otaczała je cała sieć żółtawych i ciemnych niteczek. Gniazdo muszli! – zawołali rybacy będący ze mną. I rzeczywiście, gdy bryłę odwróciłem, zobaczyłem otworek ciasny i limę«. Małż ten musi budować sobie takie domki, ponieważ muszelki, jakie posiada, nie dają mu żadnej obrony, nie zapewniają bezpieczeństwa, na obydwu bowiem końcach nie przystają należycie do siebie. Aby się zabezpieczyć, zwierzątko zbiera kamyczki, kawałeczki drzewa, muszelki, korale, algi itp., niteczkami własnego przędziwa łączy je razem, delikatną tkaniną wyściela gniazdko wewnątrz i w ten sposób przygotowuje sobie bezpieczny domek.