Miasta koralowe cz. 3

Polipy odznaczają się niezmiernym bogactwem kształtów. Rozmnażają się częścią przy pomocy jajek, częścią za pomocą pączków, częścią też przez zwykły podział. Ponieważ polipy mogą się rozmnażać przez pączkowanie, musi pojedyncze żyjątko utworzyć z czasem cala grupę, bo pojedyncze polipki nie oddzielają się od pnia macierzystego, a każda celka pozostaje w połączeniu z sąsiednią.

Zielone jak trawa polipy, tak zwane tubipory, albo organowce, tworzą przy wybrzeżach morza Czerwonego pokład widoczny przy spokojnym morzu łudząco podobny do zielonej rafy; pokład ten jednak przy najmniejszym wzburzeniu wody zmienia się w jednej chwili w drogę wyłożoną czerwonymi kamieniami, ponieważ wtedy zwierzątka w mgnieniu oka chowają się do swych celek, które są czerwone. Celki te wyglądają jak piszczałki organów i złączone są ze sobą poprzecznymi płytkami.

Czerwone szlachetne korale tworzą do 30 cm. wysokie drzewka; przez ich pień i gałęzie ciągnie się stała oś wapienna pokryta delikatną miękką powłoką jak gdyby korą.